Oświadczenie w sprawie troski o dzieci urodzone żywe pomimo próby przerwania ciąży

Wszystkich, na których ciąży obowiązek opieki nad dzieckiem, dotyczy odpowiedzialność karna za spowodowanie śmierci dziecka przez zaniechanie udzielenia mu pomocy – czytamy w oświadczeniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie konieczności troski o dzieci urodzone żywe pomimo próby przerwania ciąży.

... więcej

Przedstawiono ramowy program wizyty papieża Franciszka w Polsce w dniach 27 - 31 lipca 2016

„Święty Jan Paweł II i Święta Siostra Faustyna są dla nas posłańcami, ale jeszcze bardziej świadkami miłosierdzia. To jest niezmiernie ważne dla młodych, bo jak mówił Święty Paweł VI, współczesny człowiek chętniej słucha świadków, niż nauczycieli. A jeżeli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” - podkreślał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, ogłaszając w sobotę, 12 marca, komunikat Stolicy Apostolskiej o wizycie Papieża Franciszka w Polsce.

Papież na konsekrację sanktuarium w Toruniu: Brama Miłosierdzia

Papież dziękuje Bogu za nowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu i w którym ma zostać otwarta Brama Miłosierdzia. W liście do prefekta-seniora Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na poświęcenie świątyni, przypomniał, że powstała ona dzięki staraniom redemptorystów przy wsparciu wielu Polaków z kraju i zagranicy.

... więcej

Radość miłości - najnowsza adhortacja o rodzinie

- Nie należy oczekiwać nowych norm ogólnych typu kanonicznego - tłumaczy papież Franciszek w najnowszej adhortacji (nr 300). Jest ona owocem troski o wszystkie rodziny. Nauczanie doktrynalne pozostaje bez zmian, nie ma decyzji o Komunii Świętej dla osób żyjących w ponownych związkach. Jest natomiast zachęta, aby osoby rozwiedzione włączały się w życie Kościoła przez uczestnictwo w liturgii, religijne wychowanie dzieci, działalność charytatywną, zaangażowanie w ruchy katolickie.

... więcej

Papieskie rekolekcje: Kościół musi się umniejszać

Kościół musi umieć się wycofać, stawiać w świetle reflektorów nie siebie, ale Boga – usłyszał dziś rano Franciszek podczas kolejnego rozważania rekolekcji wielkopostnych. Przeżywa je wraz ze swymi współpracownikami w Aricci pod Rzymem. Tegoroczny rekolekcjonista o. Ermes Ronchi skupia się w swych medytacjach na pytaniach Ewangelii. Dziś przytoczył pytania skierowane przez Jezusa do apostołów: „Za kogo uważają Mnie ludzie?”, „A wy za kogo Mnie uważacie?”.